TTB seçimleri: Sağ grup birleşti, sol grup bölündü

ANKARA – Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) 76. Seçimli Büyük Kongresi, bugün başlıyor. Hafta sonu devam edecek kongre Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Abdülkadir Noyan Konferans Salonu’nda yapılacak. Yeni merkez konsey üyelerinin belirleneceği kongrede, mevcut Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı iki dönem kuralı nedeniyle yeniden aday olmayacak.

SAĞ GRUP BİRLEŞTİ, SOL GRUP BÖLÜNDÜ

65 tabip odasından 487 delegenin oy kullanacağı kongrede üç liste yarışacak: Etkin Demokratik TTB, Tabip Odaları İnisiyatifi ve Çağdaş Türk Hekimleri Birliği…

Seçime giden süreçte demokratik sol kesimi bünyesinde barındıran ve 30 yılı aşkın süredir TTB yönetiminde olan Etkin Demokratik TTB ikiye bölündü. Etkin Demokratik TTB’den ayrılan Tabip Odaları İnisiyatifi, önceki gün aday listesini kamuoyuna duyurdu. “Demokratik ve sol görüşlü” hekimleri temsil eden Etkin Demokratik TTB’deki bu bölünme, “iktidara yakın” olduğu söylenen Çağdaş Türk Hekimleri Birliği’nin kazanma ihtimalini açığa çıkardı.

30 YIL SONRA SAĞ GRUBUN KAZANMA İHTİMALİ ARTTI

Bu ihtimali güçlendiren bir başka gelişme de seçimlere genellikle iki ayrı listeyle giren sağ görüşlü ve iktidara yakın olduğu ifade edilen iki grubun birleşerek tek liste çıkarması oldu.

UZLAŞI ARANIYOR AMA HENÜZ SONUÇ ALINAMADI

Etkin Demokratik TTB ve buradan ayrılarak kendi listesini çıkaran Tabip Odaları İnisiyatifi’nin tek listede birleşmek üzere görüşmeleri son güne kadar devam edecek gibi gözükse de henüz bir sonuca ulaşılmış değil. Edinilen bilgiye göre sağ görüşlü Çağdaş Türk Hekimleri Birliği ile sol görüşlü Etkin Demokratik TTB kazanmaya yakın iki grup ve aralarında çok az oy farkı olması bekleniyor. Öyle ki birkaç delegenin oyuyla sonuç değişebilir.

Etkin Demokratik TTB Merkez Konsey adaylarından Doç. Dr. Zeynep Altın, kendisini solda gören Türk Tabipleri Birliği’nin 90’lardan beri çizgisini devam ettiren bir ekip olduğunu ifade ederek, “Ne yazık ki şu anda iki liste var. Ama seçim anına kadar iki listenin birleşmesi için biz Etkin Demokratik TTB grubu olarak irademizi ortaya koyacağız. Eğer olur da birleşemezse de listemiz bellidir. Toplumsal sağlık sorunlarıyla meslektaşlarının haklarını aynı potada eriterek mücadele eden bir grubuz” dedi.

Doç. Dr. Zeynep Altın

‘TEK LİSTE İÇİN UMUDUMUZU KORUYORUZ’

Tek listeye geçiş için umutlarını koruduklarını, görüşmelerinin devam ettiğini ifade eden Altın, bu süreci yürütmek için bir Seçim Yürütme Kurulu oluşturduklarını söyledi, 11 adayın 11’inin de feragat etmeye hazır olduğunu ifade eden Altın, “Uzlaşı için attığımız hiçbir adıma henüz cevap verilmedi ama biz son ana kadar umudumuzu koruyacağız, uzlaşacağımızı düşünüyoruz” dedi.

‘BİRKAÇ OYLA SIKINTI YAŞAYABİLİRİZ, LİSTEMİZ DELİNEBİLİR’

İktidarın daha önce Türkiye Barolar Birliği ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nde yönetim farklı yöntemlerle hakimiyet kurmaya çalıştığını ve kısmen başarılı olduğunu hatırlatan Altın, TTB için de aynı riskin bulunduğunu ifade etti.

Mevcut durumda kazanmaya en yakın grubun kendileri olduğunu ama farkın az olduğunu tahmin ettiklerini belirten Altın, “İktidar yanlısı listeyle aramızda çok az bir fark var. Diğer ekibin daha temkinli davranması gerekiyor. Şu anda bizden alınacak birkaç oyla sıkıntı yaşayabiliriz, listemiz delinebilir. Arkadaşlarımızın bizim listeye blok bir şekilde oy vermesini umuyoruz. Hayata soldan bakan, demokratik değerleri savunan her delegenin bu duyarlılıkla hareket etmesi gerekiyor” diye konuştu.

‘MÜCADELEYLE AŞMAMIZ GEREKEN CİDDİ SORUNLAR VAR’

Seçimi kazanmaları halinde hem sorumluluk alanına giren konularda hem de derinleşen yoksulluk koşullarında artacağını tahmin ettikleri sağlık talebinin karşılanması alanında mücadele edeceklerini kaydeden Altın, mesleki alana dair mücadele edecekleri sorunları şöyle özetledi: “Ciddi bir hekim göçü var. Hekim göçünü doğuran koşullardan bir tanesi hekimlerin özlük haklarıyla ilgili koşulların düzeltilmesiyle mümkün olur. Öte yandan derinleşen bir yoksulluk söz konusu ülkede ve sağlık sorunlarını doğuran bir yoksulluk bu. Şu andaki sağlık ortamı bu sağlık sorunlarını, sağlık talebini karşılayabilecek bir anlayıştan ne yazık ki uzak. Beş dakikada bir muayene yapılması, randevu sürelerinin uzaması, büyük hastanelerde hekim göçü nedeniyle hekim sıkıntılarının yaşanması, sağlıkta şiddetin artması nedeniyle hastalarımız ve hekimler arasında bir güven sorununun yaşanması gibi bizim mücadeleyle aşmamız gereken ciddi sorunlar var. Ayrıca ülkenin demokratikleşmesi, adil bir düzene kavuşması gündemlerimiz var.

TABİP ODALARI İNİSİYATİFİ ADAYLARINDAN AZAP: ORTAK LİSTEYİ OLUŞTURABİLME ARZUMUZ DEVAM EDECEK

Etkin Demokratik TTB’den koparak ayrı liste çıkaran Tabip Odaları İnisiyatifi’nin İnisiyatifin Merkez Konseyi adayları arasında yer alan Prof. Dr. Alpay Azap, mevcut yönetimden ayrı bir liste oluşturmaları ve oyların bölüneceğini yönündeki eleştirilere karşı “Onlarla da birlikte görüşmeler yürüttük ve fikir alışverişinde bulunduk. Birlikte ortak liste ile girmenin yollarını aradık. Son ana kadar da birlikte ortak listeyi oluşturabilme arzumuz devam edecek. Hedefimiz esas olarak budur. TTB’nin önümüzdeki iki dönem bazı somut ihtiyaçları var. Sağlık alanında yaşanan çok ciddi bir tahribat var” dedi.

Prof. Dr. Alpay Azap

‘BEDELİ SADECE TTB İÇİN DEĞİL DEMOKRASİ AÇISINDAN DA AĞIR OLACAKTIR’

Düzenlediği basın toplantısında konuşan Azap, şöyle konuştu: “’Bu koşullar altında, en örgütlü ve geleneksel kurumumuz TTB’nin, tarihine yakışır biçimde yeniden kapsayıcı ve ‘merkez’ olmasına büyük ihtiyaç vardır. Aksi takdirde doğacak sonuçların bedeli, sadece TTB için değil, örgütlü mücadele ve demokrasi açısından da ağır olacaktır. Bu tehlikeyi kavradığımızdan, birbirimize sarılarak ülkemize, mesleğimize ve geleceğimize sahip çıkmak için birlikte adım atıyoruz. Bu yola hep beraber dayanışmayla çıkalım, bir sorumluluk hareketi örelim, yaratalım ve tabip odaları/TTB olarak hekimler arasında yeniden umut olalım istiyoruz. TTB’yi başta hekimlerin ve elbette tüm sağlık çalışanlarının, toplumun tüm kesimlerinin yüzünü döndüğü, söyledikleri ve yaptıkları ile referans alınan bir kurum olma hedefine daha da yakınlaştıralım istiyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir